Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM, w ramach obchodów 40-lecia swojego istnienia, zaprasza 15 grudnia o godzinie 20.00 do Archikatedry Lubelskiej na wyjątkowe wykonanie Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha (część I, III, VI).

„Oratorium na Boże Narodzenie” (niem.Weihnachtsoratorium”) składa się z sześciu kantat lirycznych, dźwiękowych rozważań połączonych recytatywami (pośredni rodzaj pomiędzy deklamacją a śpiewem), które czerpiąc treści z Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza, opowiadają historię narodzin Syna Bożego. Jest dosyć nietypowe pod względem strukturalnym, bo obejmuje kilka części, które miały być wykonywane osobno. Pierwsza część opisuje narodziny Jezusa, druga – objawienie pasterzom, trzecia – adorację pasterzy, czwarta – obrzezanie Jezusa i nadanie Mu imienia, piąta – podróż mędrców ze wschodu, szósta – adorację mędrców. Dzieło należy do grupy trzech oratoriów (na Boże Narodzenie, na Wielkanoc i na Wniebowstąpienie), napisanych pod koniec twórczej działalności Bacha w latach 1734–1735 z okazji najważniejszych świąt religijnych.

Prowadzenie wydarzenia: Teresa Księska-Falger. Słowo o muzyce także na naszej antenie, a w wypowiedzi – o jubileuszu Gaudium i samym Oratorium.

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

soliści: Agnieszka Osiecka, Agata Piękosz-Pierszalik, Karol Kozłowski, Adam Szerszeń

muzycy z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

dyrygent: Anna Szostak-Myrczek

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy w imieniu Wydawnictwa GAUDIUM.