W uroczystość Objawienia Pańskiego także w naszej archidiecezji odbędą się Orszaki Trzech Króli. W Lublinie odbędzie się po raz szósty. Do udziału w wydarzeniu zaprasza ks. abp Stanisław Budzik.

 

Lubelski Orszak rozpocznie się o 12:30: przed Bramą Krakowską i przejdzie do Archikatedry, gdzie nastąpi homagium Mędrców, a następnie o godz. 13:00 zostanie odprawiona Msza Święta.  Będzie jej przewodniczyć lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik, my będziemy ją transmitować.

Spotkanie rozpocznie się 6 stycznia o godz. 12.30 na chodniku przed Bramą Krakowską od strony ul. Królewskiej. Podium zostanie umieszczone między Bramą Krakowską a restauracją Ulice Miasta.

Orszak rozpocznie się kolędą, a następnie Mędrcy wyjdą z Bramy Krakowskiej. Orszak przejdzie wokół Ratusza i kościoła Świętego Ducha, i uda się do Archikatedry – ulicami: Lubartowską, Wacława Bajkowskiego, Świętoduską, Krakowskie Przedmieście (deptak), Królewską.

godz. 13.00

– uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika
– błogosławieństwo chlebków św. Brata Alberta oraz ciasteczek i dzwoneczków dla uczestników orszaku

godz. 14.10

– wspólne kolędowanie w katedrze

CO NOWEGO ?

Święty Brat Albert – jest Patronem Roku 2017 – jego zawołanie by być dobrym jak chleb zilustrują chlebki poświęcone na zakończenie Mszy św.  – dziękujemy za trud ich przygotowania uczniom i nauczycielom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie (Al. Spółdzielczości Pracy)

Aniołki – pojawią się w domku obok Świętej Rodziny w trakcie homagium

Poczta Polska – przygotowała serię znaczków pocztowych z elementami Orszaku w Lublinie – stoisko przy katedrze będzie rozprowadzać znaczki i karty świąteczne z tymi znaczkami i okolicznościowym stemplem Orszaku w Lublinie

STARE I WCIĄŻ NOWE

Trzej Mędrcy – pięknie ubrani będą przywitani na Placu Zamkowym – Europejczyka zastąpi inny bezdomny, gdyż poprzednik wyszedł z bezdomności. Bogu dzięki !

Rydwany królewskie – Królowie-Mędrcy pojadą na specjalnych rydwanach

Kadzielnica – symbol uczczenia boskości Chrystusa – gigantyczna kadzielnica (2 m. średnicy i ok. 4 m. wysokości) przygotowana przez Krzysztofa Kijewskiego i Krzysztofa Kowalika z Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie

Brama Orszakowa – przez bramę Zamku Lubelskiego przygotowaną przez uczniów z „Plastyka” wejdą  Mędrcy – zobaczą ją wszyscy zebrani gdyż będzie miała 11 metrów długości i ok. 4 m. wysokości

Czwarty Król – jest zgodnie z tradycją symbolem wszystkich kochających czynić dobro i … spóźnialskich do Pana Boga

Gwiazda Betlejemska – jest stałym już elementem rozpoczynającym nasz Orszak Trzech Króli

Dzwoneczki – będzie ich ok. 100-200 dla dzieci wchodzących do archikatedry na Mszę św. – o godz. 13.00

Paziowie niosą dary – tak jak w roku ubiegłym Paziowie niosą dary: kadzidło, mirra i złoto

Domek Świetej Rodziny – w archikatedrze …

Ciasteczka dla dzieci – Szkoła Rzemiosła i Przedsiębiorczości – przygotowane dla dzieci uczestniczących w orszaku i kolędowaniu po Mszy św..

Werbliści – ta formacja zaistniała już w roku 2016 i rozwijana dzięki Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie