Każdy słyszał co to takiego, większość z nas kojarzy to „z jakimś” p i q, 0 i 1, prawda i fałsz.. I bardzo dobrze! Ale to nie tylko nie koniec, ale można powiedzieć początek niezwykłej dziedziny naukowej i życiowej, którą niewątpliwie jest Logika.

W pierwszej części naszego spotkania w audycji Wieczory z Nauką, co miało miejsce w styczniu 2017 r. przypomnieliśmy zasady logiki i budowania zdań logicznych.  Odpowiadaliśmy m.in. na pytania:  W jaki sposób ze zdań prostych budujemy złożone i określamy czy są prawdziwe czy fałszywe? Czy można rozważania matematyczne zastosować w życiu? Warto się na tym zastanowić.. Czy pewne zdania, schematy intuicyjnie prawdziwe mogą się okazać fałszem (lub odwrotnie) jeżeli podda się je analizie wnioskowania logicznego? Magdalena Szymaszek-Naumiuk, zapraszam serdecznie do posłuchania (Radio eR 87,9 fm, www.radioer.pl).

Gościem w studiu w dwóch naszych audycjach Wieczory z Nauką był ekspert: Dr Jerzy Mycka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Zapraszam na część I:

 

 

Podczas spotkania i realizacji drugiej części audycji dotyczącej logiki zastanawialiśmy się m.in. nad takimi kwestiami jak: Czy pewne zdania, schematy intuicyjnie prawdziwe mogą się okazać fałszem (lub odwrotnie) jeżeli podda się je analizie wnioskowania logicznego? Co zrobić gdy w pewnym momencie (na bardziej zaawansowanym etapie) stwierdzamy, że wnioskowanie logiczne odbiega od zasad zdrowego rozsądku? Idziemy dalej, bo i Logika oferuje zaawansowane narzędzia do analizy.

Zapraszam na część II:

Cz.1

Cz.2