Czarnobyl. Temat niezwykle ciekawy, do dnia dzisiejszego pod pewnymi względami i kontrowersyjny i tajemniczy i nadal rozbudzający naszą fantazję i jednocześnie lęk i chęć poznania oraz poszukiwania odpowiedzi na jeszcze aktualne pytania..

Czarnobylska zona.. Prypeć.. W tym roku mija 31 lat (26 kwietnia) od wybuchu reaktora RBMK-1000. Wybuchł wodór z 4 reaktora Elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jak dzisiaj wygląda ten skażony teren? Czy dla wszystkich organizmów żywych nadal są jedynie skutkiem negatywnym?

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z moim gościem: Dr Kamilem Nieściorukiem z Katedry Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Co jeszcze się pojawi w rozmowie?

Przyroda od lat tam odbiera swoje, to co zabrał jej człowiek.. Pomimo, iż ma do dyspozycji skażone promieniowaniem środowisko, to żyje i ma się dobrze całe mnóstwo gatunków zwierząt.. Jak to możliwe?.. Powracają tam też ludzie, nie tylko naukowcy (badający teren od dekad) ale i mieszkańcy wracający do swoich domów w Prypeci…

Smutna i wręcz dla nas do dzisiejszego dnia niewyobrażalna historia, tajemnicza i mroczna, co widać na obrazach skażonej zony. Nic zatem dziwnego, że od lat przyciąga żądnych wiedzy i atrakcji, skoku adrenaliny przybyszów..Ale czy to tylko dla odważnych? Dzisiaj swobodnie można wybrać się tam na wycieczkę. I przemysł turystyczny się rozwija w tamtym rejonie. Prawdopodobnie coraz więcej terenów będzie można zwiedzać. Jak na to zareaguje przyroda, która już od człowieka się odzwyczaiła?

Tajemniczy i mroczny obraz wprawił w ruch również wyobraźnię i kreatywność twórców gier komputerowych i zwiedzających, którzy dzielą filmami i obrazami z Czarnobylskiej zony m.i.n w Internecie. Magdalena Sz.Naumiuk, zapraszam.

Cz.I

 

Cz.II