Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.. Na początek przedstawię mojego gościa: pasjonat, z którym już miałam przyjemność rozmawiać w studiu: Marcin Szałaj, student kognitywistyki UMCS.

W rozmowie prześledzimy historię lotów kosmicznych. Jest ona bogata i rozwija się jak na nasze ziemskie warunki bardzo szybko.. To się po prostu dzieje, człowiek chce wiedzieć coraz więcej o naszej przestrzeni kosmicznej.. „Wczoraj” Księżyc, „jutro” Mars… i jak będzie dalej? Dzisiaj since fiction a jutro realizacja.

Misje bezzałogowe i załogowe, od ponad pół wieku Człowiek odwiedza przestrzeń Kosmiczną w naszym Układzie Słonecznym. Najpierw pies Łajka. Potem przyszedł czas na człowieka. Nazwiska, które zna cały świat; Gagarin, Tierieszkowa, Shepard, Glenn, Leonow, Armstrong, Aldrin, Collins i wielu innych.

Powiemy o wielkich misjach i programach, m.in.: Gemini, Sojuz, Apollo. Przypomnimy o typach pojazdów załogowych i bezzałogowych. Rywalizacja wielkich mocarstw USA i Rosjan, wyścig trwa, ale i współpraca m.in. w tworzeniu Stacji Kosmicznych (MIR 6, obecnie ISS – międzynarodowa stacja kosmiczna).

Eksploracja kosmosu pomimo sukcesów (i jeszcze wielkich rzeczy do zrobienia przed ludzkością) to też tragedie. Nie obyło się bez strat ludzkich istnień niestety. O tragicznych lotach też przypomnimy.

Kilka słów o prekursorach i „ojcach” lotów kosmicznych – jak można się domyślać, zaskakujące losy historii, a nawet i chichot. Magdalena Sz.Naumiuk, zapraszam.

Cz.I

Cz.II