To już ostatnie spotkanie w czwartek wieczorem na na antenie Radia eR….

Nie zabraknie oczywiście, obok wątku mocno duchowego i związanego z naszą wiarą, zetknięcia z nauką i naukowcami, którzy już tak wiele przekazali nam wiedzy na temat.. Całunu Turyńskiego..

W studiu miałam ogromną przyjemność gościć: Ks dr hab. Krzysztofa Kauchę z Katedry Chrystologii i Eklezjologii Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Dziś właśnie o tym niezwykłym płótnie. Najbardziej przebadany obiekt na świecie. Można chyba przyznać, że w przypadku Całunu to nauka, badania, odkrycia i dowody pogłębiają wiarę w prawdziwość Całunu, fakty, z którymi nie da się dyskutować…

Co wiemy o Całunie dzisiaj na pewno: to nie jest obraz…, na powierzchni dwuwymiarowej mamy zapis trójwymiarowy (jedyny taki obiekt na świecie), przedstawia i pokazuje nam całą Mękę Pańską Jezusa Chrystusa. W jaki sposób?

Ile wiemy, a na ile pytań nie potrafimy jeszcze dziś odpowiedzieć.. Czy w ogóle tu na Ziemi kiedykolwiek dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się (z punktu widzenia nauki i praw fizyki) w chwili Zmartwychwstania? Czy Całun jest jasnym znakiem pozostawionym nam przez Boga? Czy może brak odpowiedzi na wiele jeszcze pytań jest zgodne z planem Bożym? Być może nie dowiemy się nigdy o pewnych szczegółach.. I to jest pole do działania naszej wiary… Wiara i Nauka po raz kolejny pięknie się łączą i współpracują (dziś.. bo nie od początku tak było oczywiście.. ) Próbowano udowodnić nie raz, że Całun to falsyfikat, obraz namalowany w średniowieczu.. ale nieskutecznie.. Każde takie badania były kwestionowane dowodami z wielu innych (i w większej ilości wykonywanych) badań w bardzo szerokim zakresie.

Magdalena Sz.Naumiuk, zapraszam serdecznie.

Cz. I

Cz. II