Pierwszą audycję wyemitowaliśmy na naszej antenie jesienią 2009 roku – był to drugi piątek października. O godzinie 22 zasiedliśmy wraz z Ks. Tomaszem Dumańskim przed mikrofonami radia i pod czujnym okiem u uchem realizującej pierwszą audycję Katarzyny Redas, rozpoczęliśmy naszą podróż w czasie. Przez pierwszy rok audycja ukazywała się w drugie piątki miesiąca i trwała od 22 do północy. W pierwszej godzinie rozmawialiśmy ze słuchaczami o sprawach ważnych i błahych, o życiu i codziennych radościach. Wszystko było przeplatane muzyką sprzed lat. Druga godzina audycji była wypełniona samą muzyką wybranych twórców.
Po pierwszym roku emisji MR, zrodził się pomysł, aby audycję realizować częściej. Zostało więc wybrane wtorkowe popołudnie, najpierw po godz. 14 a później, na prośbę słuchaczy powracających z pracy, na godz. 15.10. Nie wszyscy nasi słuchacze byli jednak tym ukontentowani, dlatego dla nich postanowiliśmy powtarzać audycję w niedziele po 22.30. I tak jest do dzisiaj.
Na przestrzeni lat audycja rozwijała się, motywując twórców do realizowania nowych tematów muzycznych. Po prezentacji niemalże wszystkich twórców polskiej muzyki rozrywkowej, przyszedł czas na zajęcie się muzyką zagraniczną. Inspiracją dla Muzycznych Retrospekcji była też nasza obecność na Krajowych Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu oraz koncerty organizowane przez MOK w Świdniku, Agencję Artystyczną MONOLIT i przez, współpracującą z nami do dzisiaj, Filharmonię Lubelską. W audycji ukazywane były również wywiady z gwiazdami, a najcenniejszym z nich jest wywiad przeprowadzony z Ireną Jarocką, tuz przed jej odejściem do wieczności.
Dzisiejsze Muzyczne Retrospekcje mają swoje grono słuchaczy wśród mieszkańców województwa lubelskiego oraz – przez internet – wśród Polonii zagranicznej, o czym świadczą liczne maile i dowody sympatii. Za tę obecność i wierność serdecznie Państwu dziękujemy, bo Radio eR – to więcej niż radio.
Ks. Wojciech Iwanicki

Twórcy audycji:
Ks. Wojciech Iwanicki – od 1996 roku kapłan Archidiecezji Lubelskiej, na co dzień kapelan Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli, duszpasterz diecezjalny Służby Zdrowia, duszpasterz akademicki Uniwersytetu Medycznego, duszpasterz policji. Związany z Radiem eR od 1994 roku. W latach 2005 – 2009 współtworzący audycję „Pamięć i Tożsamość”.
Kontakt: wiwanicki@o2.pl

Tomasz Dziadczyk – pracownik radia eR, realizator audycji Muzyczne Retrospekcje